• Strona główna
  • Znani żydzi
  • Żydzi we Wrześni
  • Potrawy Żydowskie
  • Quest
  • Aktualności

Zakończyła się trzecia edycja projektu - podsumowania




Zakończyła się trzecia edycja projektu, który poświęcony został historii i kulturze Żydów wrzesińskich i którego celem jest poszerzanie wiedzy członków naszej społeczności na temat tradycji i zwyczajów grupy Polaków żydowskiego pochodzenia, zamieszkujących dawniej teren ziemi wrzesińskiej.

W realizacji projektu udział wzięli nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych, którzy kolejny raz przemierzali Wrześnię w poszukiwaniu śladów grupy, która stanowiła istotny element budujący tożsamości miasta. Quest, jak zwykle, bardzo podobał się uczniom, a jego forma mobilizowała do samodzielnego działania i poznawania historii miasta. Młodzież szkół podstawowych wzięła także udział w wycieczce do Kożmina – odwiedziła największy w Wielkopolsce cmentarz żydowski.

W ramach projektu nauczyciele szkół średnich i podstawowych, słuchacze Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku oraz Pracownicy Starostwa Powiatowego we Wrześni, wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie. Uczestnicy zwiedzali wystawy – Więzienie Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy oraz Obozy pracy przymusowej dla Żydów w Kraju Warty 1941 – 1943., wzięli udział w warsztatach artystycznych, obejrzeli film pt. Zniewolony Poznań oraz wzbogacili się  o wiedzę przekazana przez pracowników muzeum. Warsztaty kulinarne, kolejny punkt programu, które odbyły się 30.06.w Next Resto Bar pozwoliły młodzieży szkół średnich, seniorom z UTW poznać, a przede wszystkim samodzielnie przygotować i posmakować żydowskich potraw. Chałki, mace, rosół z pierożkami z mięsem, czulent, to tylko niektóre z przygotowanych potraw, które królowały na wspólnym stole, podczas wspólnej biesiady.

Istotnym elementem naszych działań była wizyta mobilnego projektu edukacyjnego - Muzeum na kółkach, którego pawilon stanął przy ulicy Wrzosowej w dniach 3-5.06. 2023 r., a jego dostępność dla wszystkich mieszkańców Wrześni pozwoliło im poznać historię Żydów i przybliżać pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej. W auli Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza można było obejrzeć również wystawę fotograficzną: Z narażeniem życia…o Polakach ratujących Żydów czasie II wojny światowej.

W ramach projektu, już po raz drugi, odbył się we wrześniu tego roku koncert muzyki klezmerskiej. We Wrzesińskim Ośrodku Kultury tym razem wystąpił zespół Accorinet Klezmer Band, składający się z muzyków Filharmonii Kaliskiej. Pełna sala i owacje na stojąco świadczą o tym, że ta inicjatywa cieszy się uznaniem społeczeństwa naszego miasta. Projekt zakończyły wyjazdy kolejnych grup uczniów szkół średnich, którzy, wraz ze swoimi nauczycielami, odwiedzili miejsca pamięci, miejsca trudnej historii narodów polskiego i żydowskiego. Z Muzeum Martyrologii w Żabikowie, Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII oraz z Muzeum Zagłady w Chełmnie nad Nerem oraz Muzeum Auschwitz - Birkenau przywieźli nie tylko wiedzę i wspomnienia, ale także refleksje dotyczące losów świata, okrucieństwa wojny, kondycji człowieka we współczesnym świecie i głębokie przekonanie, że bez wzajemnego szacunku i tolerancji nie można budować przyszłości.




O projekcie

Niniejsza strona ma na celu propagowanie historii Żydów, którzy zamieszkiwali / zamieszkują tereny powiatu wrzesińskiego.

Przydatne linki

  • Autorzy
  • Źródła

Menu

  • Strona główna
  • Polacy pochodzenia Żydowskiego
  • Ciekawe miejsca
  • Potrawy żydowskie