Jest takie miejsce…
Gdzie sacrum miesza się z profanum, gdzie zapachy i kolory pobudzają zmysły, gdzie pokój i wojna są codziennością, gdzie historia przeplata się z teraźniejszością. To Jerozolima, gdzie wszystko się miesza i plącze. Miejsce magiczne.
Historyczność, różnorodność i bogactwo Jerozolimy czyni to miasto fascynującym dla jego mieszkańców i przybyszów. „Ale tym, co naprawdę sprawia, ze to miasto ekscytuje w dwójnasób, jest emocjonalna i duchowa energia, która je przenika(…) Nie da się ukryć czterech tysięcy lat intensywnych przepychanek politycznych i religijnych. Wszędzie-czy to w dzielnicy żydowskiej w centrum, czy w starożytnych murach Starego Miasta- ludzie gorliwie walczą, żeby chronić i utrzymać to, co uważają za swoje miejsce na ziemi, swoją zagrożoną kulturę czy prawo do życia w sposób jaki sami wybrali. Nietolerancja i deptanie podstawowych praw człowieka są tu na porządku dziennym.”
I w tym tyglu energii powstaje Yad Vashem miejsce pamięci o ofiarach Holocaustu utworzone z dala od miejsca ich śmierci. Tu Holocaust postrzegany jest jako żydowska historia i skupia się tylko na perspektywie żydowskiej. Przedstawiony został jako próba całkowitej anihilacji biologicznej i kulturowej narodu żydowskiego oraz wymazaniu go z pamięci ludzkiej.
Teren Yad Vashem Światowego Centrum Pamięci o Holocauście to muzea, ośrodki edukacyjne, archiwum, wystawy, pomniki
synagoga, Ogród Pamięci
czy Dolina Społeczności, gdzie można odnaleźć nazwy miast i miasteczek,
w których żyły przed II wojną społeczności żydowskie, a których dziś już tam nie ma. Są tam m.in. Września, Poznań, Środa Wielkopolska.
Można odnaleźć tu ślady tych, których już nie ma. Tych, którzy pojechali pociągami do miejsc,
z których nie było powrotu.
Ale także dowiedzieć się więcej o ich oprawcach i prześladowcach. To miejsce nasycone symbolami, rozważaniami o odpowiedzialności.
Holocaust był bezprecedensowy, ale nie był wyjątkowy i może się jeszcze raz zdarzyć, nie w taki sam sposób. Holocaust miał globalny charakter(objął wiele krajów) i był totalny(bez względu na płeć
i wiek).
Dlatego nie możemy pozostać obojętni na to, czym świat nas zaskakuje.
Link do oficjalnej strony Yad Vashem