Stanisław Lem
„Nauka nie zajmuje się takimi własnościami bytu, do których należy śmieszność. Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka.”
Stanisław Lem przyszedł na świat we Lwowie 13 września 1921 roku. Interesował się medycyną, w związku z czym poszedł na studia medyczne we Lwowie, później kończąc je w Krakowie.
Na szczególną uwagę jego dzieł zasługują pozycje książkowe, które dotarły do odbiorców najszerzej, a więc również i przede wszystkim te, które zostały zekranizowane. Oto jedną z kluczowych jest na przykład „Solaris”, utwór, który odnalazł dobrą hollywoodzką produkcje. Jego innymi publikacjami są: „Fiasko”, „Powrót z gwiazd” oraz „Niezwyciężony”. Porusza on aspekt wielu różnych warunków środowiskowych, które wpływają na ostateczny kształt cywilizacji. Lem stawia przy tym tezę, że porozumienie cywilizacyjne jako wypracowany wspólny mianownik dla większości kosmicznych bytów nie istnieje.
Odszedł w Krakowie w 2006 r., ale zostawił to, co nieśmiertelne, między innymi „Cyberiade”, „Bajki robotów”, „Dzienniki gwiazdowe” czy też popularne i chętnie czytane przez pokolenia „Opowieści o pilocie Pirxie”.