Roman Polański
Nazwisko „Polański” przybrał jego ojciec podczas II wojny światowej. Prawdziwe nazwisko ojca reżysera: Mojżesz Liebling. Zabieg zmiany nazwiska miał na celu uchronienie jego i jego rodziny przed represjami nazistowskimi. Roman Polański debiutował w 1948 roku w charakterze aktora teatralnego, wkrótce także filmowego. Studiował reżyserię na słynnej łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, nie zdobył jednak dyplomu ukończenia tych studiów.
Jego pełnometrażowy debiut nadszedł w 1962 roku, pracy tej reżyser nadał tytuł „Nóż w wodzie”, który to film zdobył prestiżową nominację do Oscara. Jego słynne dzieło to również „Dziecko Rosemary” – z roku 1968, film opowiada historię małżeństwa, nad którym opiekę roztoczyli sąsiedzi – sataniści. Później ukazał się jego świetny film z Jackiem Nicholsonem, zatytułowany „Chinatown”. Do wyjątkowych dzieł można też zaliczyć „Pianistę” (2002), za którego Roman Polański został nagrodzony Oscarem w kategorii: najlepszy reżyser.
W 1969 roku doszło do tragedii – jego druga żona- Sharon, została zamordowana z zimną krwią przez osoby z sekty. Polański został oskarżony o gwałt na trzynastolatce, wobec czego, reżyser na wieść o nadchodzącym uwięzieniu go szybko przeniósł się z USA do Francji. Francja okazała się dla Polańskiego dużo bardziej szczęśliwa – tam poznał m.in. Emmanuelle Seigner, czyli jego trzecią żonę, która urodziła mu dwójkę dzieci. Niestety, przeszłość związana ze wspomnianym oskarżeniem o gwałt dogoniła artystę w Szwajcarii, gdzie odsiadywał karę aresztu domowego.