Bolesław Leśmian
„Dwunastu braci, wierząc w sny, zbadało mur od marzeń strony, A poza murem płakał głos, dziewczęcy głos zaprzepaszczony.”
Pierwotnie Bolesław Leśman, przyszedł na świat w Warszawie 22 stycznia 1877 roku, w rodzinie inteligencji żydowskiej. Jego ojciec był księgarzem, natomiast matka pochodziła z rodziny trudniącej się prawoznawstwem. Bolesław miał oprócz tego rodzeństwo – brata i córkę. Po śmierci żony, jego ojciec zmienił imię razem z wyznaniem. Po czym powtórnie ożenił się. Bolesław dorastał w ukraińskim Kijowie. Ze względu na naciski ojca– uczył się prawa na Uniwersytecie Świętego Włodzimierza, a w efekcie kierunek ukończył.
Następnie Bolesław odbył swe podróże, wpierw do Warszawy, później do Niemiec i Francji. To w Paryżu właśnie poznał i poślubił wybrankę serca, którą była Zofia Chylińska. Jakkolwiek nie była jego jedyną miłością, to pisarstwo zdecydowanie tak, bowiem współpracował później z pismem „Chimera”. W roku 1911 miał na swym koncie także współtworzenie warszawskiego Teatru Artystycznego. Po I wojnie zamieszkał w Hrubieszowie, później znowu zmienił lokum na to w Zamościu, gdzie odbywał praktyki notarialne. W 1929 r. miała miejsce pewna sytuacja. Otóż zastępca Leśmiana z obowiązkach prawnika, upozorował włamanie, by następnie skraść 20 tysięcy złotych oraz oddalić się na dobre. Leśmian, będąc odpowiedzialnym za tego pracownika, zobowiązany był zwrócić całą sumę, i jakby tego było mało – dodatkowo zaległe przez to podatki, co pomimo wysokiej pensji, bo wynoszącej wówczas 2,5 tys. zł., okazało się być dla rodziny znacznym obciążeniem. Żona ofiarowała na ten cel swój rodowy diadem. W roku 1933 został członkiem Polskiej Akademii Literatury. Zmarł w Warszawie 5 listopada 1937 roku.
zerpał z dramatu romantycznego, stosował ironię, paradoksy, odświeżał i unowocześniał balladę. Od jego nazwiska pochodzi termin określający specyficzną grupę neologizmów – leśmianizmy. Autor baśni pisanych prozą oraz erotyków. Powstał nawet film fabularny o życiu Bolesława Leśmiana zatytułowany „Leśmian z 1990” w reżyserii Leszka Barona, w którym w rolę poety wcielił się aktor Piotr Bajor.
Z okazji 140. rocznicy urodzin Leśmiana w 2017 ogłoszono w Zamościu Rok Bolesława Leśmiana, z tej okazji powstał m.in. Ogólnopolski Konkurs Leśmianowski, który wygrali młodzi poeci: Dawid Jung i Paweł Bień.